Deň svätého Juraja

svätý-juraj-724x1024 (3)

Deň svätého Juraja

svätý-juraj-724x1024 (3)Deň svätého Juraja – patróna skautov, deň skautov, deň so skautskou šatkou.

24. apríla každý rok môžete vidieť človiečikov v takých zvláštnych košeliach a šatkách, niekde ste možno už počuli, že sa volajú skauti. Ale kto vlastne sú? Čo robia a kde sú po iné dni v roku?

Asi ste zvedaví a chcete vedieť odpoveď na všetky tri otázky a preto, či práve preto, vám odpoviem na štvrtú – kto je Sv. Juraj a čo také urobil že si to zaslúžil?

Sv. Juraj bol, a pre nás stále bude, rytier, kresťan, vojak a mučeník. Podľa legendy zachránil, ako pravý rytier, princeznú obetovanú drakovi len pomocou meča a kríža. Po návrate do mesta neprijal žiadnu odmenu s tým, že to bola jeho povinnosť. Toto a ešte zopár ďalších podrobností sa dozviete z legiend. Čo je ale už menej známe a historicky podloženejšie je, že bol horlivým zástancom kresťanskej viery v časoch cisára Diokleciána a preto aj zomrel mučeníckou smrťou a ako povedal Sv. Pavol v druhom liste Timotejovi: Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval. (2Tim 4,7) tak aj sv. Juraj konal podobne. Jeho obetavá služba vlasti, ochrana slabých a vernosť svojim ideálom urobili z Juraja patróna skautov. Práve tieto rytierske zásady nám zhŕňa skautský zákon.

A tým sa dostávame späť k prvým trom otázkam: čo je to skauting, kto sú skauti a hlavne kde sú schovaný po zvyšok roka a prečo vidíme ich radostné a zapálené tváre v tento deň. Skauting. Skauting… Podľa mňa veľmi pekné slovo, ale o to tu nejde. Keby som mal ja definovať skauting jedným slovom tak by to bolo… dar. Skauting je dar. Áno, dar, ktorý nám bol daný, možno špeciálny dar. Taký, ktorý keď raz skutočne nájdeš/dostaneš tak potom už nehovoríš o ničom inom a budeš chcieť, aby každý našiel a zobral si tento dar, pretože tam čaká len naneho. Čo dal skauting mne? Kamarátstva. Fakt úžasné zážitky, ktoré by som, nebyť skautingu, nikdy nezažil. Morálne zásady, ako napríklad rozlišovanie dobra od zla, a vyformoval moju osobnosť po stránke fyzického, intelektuálneho, sociálneho, citového, charakterového a duchovného rozvoja. Odpoveď na otázku: Veľa či málo? Tak akurát. Dobrodružstvo. Lásku. Spoznávanie nových ľudí. Nové možnosti a obzory. Sny a schopnosť ich plniť. Odolnosť voči zlobe sveta. Cestu, ale aj cieľ. Schopnosť a túžbu objavovať. Odvahu. Tajomstvá a záhady. Družinu. Skutočné priateľstvá, ktoré vydržia. Druhý domov (prvý mám u Boha). Zábavu. Obrovskú lásku k prírode, ľuďom a to dôležité – lásku k Bohu.

Pozrite sa okolo seba. Aký je podľa vás svet? Predstavte si tmu, úplnú čiernu tmu. V tej tme sa zrazu zasvieti sviečka a tma už nie je taká temná. A od tej jednej sviečky môžeme zapáliť mnoho ďalších a zahnať temnotu. Ja si skauting a kresťanstvo predstavujem ako tú sviečku v tme a dokým sa bude skauting odovzdávať ďalej a žiť, tak temnota nikdy nezvíťazí. Pretože, ako povedal okrem iného Albert Einstein, zima je len nedostatok tepla, tma je len nedostatok svetla a zlo je vlastne tiež len nedostatok dobra, Boha. Veď Boh nestvoril zlo! Zlo je dôsledkom toho, keď človek nemá dostatok Božej lásky. Božia láska je Jeho darom v našom srdci. Je to ako zima, keď tu nie je teplo a tma, keď tu nie je žiadne svetlo.

Žeby tu tí skauti predsa len inokedy v roku neboli? Žeby zmizli? Určite nie. Oni len práve pracujú na tom, aby bol svet krajší, svetlejší a teplejší a my sa možno len zle pozeráme. To je ako s kúzlom – máme ho priamo pred očami a predsa ho občas nevidíme, pretože sa nedívame správne.

Ľudia, buďte skautmi, rytiermi, je to jedna z najlepších vecí čo môžete urobiť pre seba a svet. A svet bude krajší.

Dominik Schwab

(článok do Vajnorských noviniek 5-6/2015)