Bylinkár

odborka-bylinkarZelený stupeň

1. Vytvoril som si vlastný herbár s aspoň 20-timi bylinkami, poznám ich symboliku, kde rastú a na čo sa využívajú.

2. Nakreslil som detailne 10 byliniek.

3. Počas dvoch mesiacov som na každej družinovke svojej družine prezentoval nejakú zaujímavosť z oblasti bylinkárčenia.

4.  Svoju družinu som na výprave naučil spoznať bežne vyskytujúce sa byliny a rozoznať podobné byliny.

5. Porozprával som sa s človekom, ktorý sa bylinkárčeniu venuje dlhšie ako ja, vymenili sme si svoje skúsenosti, rady a názory.

6. Pre svoj oddiel som zorganizoval dve hry s cieľom spoznávať byliny.

7.  Viem, kedy sa bylinky zbierajú (ročné obdobie, časť dňa) a kde sa bylinky nezbierajú (nevhodné a vhodné lokality).

8.  Viem, ako sa správne sušia bylinky a predviedol som to aj družine.

9.  Dokážem bylinky používať aj pri varení a správne som ich použil pri varení aspoň 2 jedál pre družinu/oddiel.

1. Aspoň 3-krát za tábor som uvaril čaj z rôznych byliniek pre celé táborisko.

2. Na tábore som uskutočnil výpravu spojenú so zberom byliniek.

3. Prečítal som knihu a zistil informácie o bylinkách rastúcich v zahraničí a v rôznych častiach sveta.

4. Vyhľadal som (na internete, v knihe,..) byliny vhodné na tieto ochorenia:

-choroby žlčníka

-choroby pečene

-poruchy trávenia

-choroby močových ústrojov

-choroby dýchacích ciest

-prechladnutie/chrípka

Svoje zistenia som si zaznamenal do svojho zápisníka.

5.  Na aspoň tri liečivé byliny som spravil prezentáciu. Nezabudol som na obrázky a zaujímavosti. Prezentáciu som prezentoval pred oddielom.

6.  Dopestoval som doma aspoň 3 bylinky.

7.  Vyrobil som z bylín voňavé vrecúško alebo masť.

8.  Viem určiť aspoň 2 príklady, kedy sa z rastliny zbiera a využíva list, kvet, plod, koreň.

9.  Viem povedať, ktoré bylinky používané v kuchyni majú antibakteriálne alebo antioxidačné účinky (bazalka, oregano, atď. ).